A A A

A A A

Już od 4 lutego zapraszamy na 2 warsztaty związane z tematyką przedstawienia "Babcia mówi pa, pa". Pierwsze to zajęcia dla dzieci pt. „Czy wszystko przemija?” prowadzone przez Joannę Imienowską, drugie osobne dla rodziców „Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci” prowadzone przez psycholog Joannę Kantor-Martynuskę. Warsztaty odbywać się będą po spektaklu i będą dodatkowo płatne. Zachęcamy do uczestnictwa, ponieważ temat odchodzenia najbliższych poruszany otwarcie z dziećmi może być szansą na wzmacnianie rodzinnych więzi w trudnych sytuacjach. 

Warsztaty dla dzieci: „Czy wszystko przemija?”

Spektakl będzie inspiracją do podjęcia dyskusji na temat przemijania, śmierci i czasu. Zastanowimy się jak rozumiemy te pojęcia, czy czas to tylko następstwo zdarzeń? Czy jest względny, czy absolutny? Dlaczego ludzie chcieliby czasem zatrzymać go, a znów innym razem, aby jak najszybciej się skończył? Jakie mogą być skutki zatrzymania czasu? Czy istnieje, a jeśli tak, to gdzie, początek czasu? A jeśli nie ma go, to dlaczego? Paradoks czasu? Co to? Dlaczego ludzie boją się śmierci? Czy należy jej się bać? Czy można oswoić śmierć? Co to znaczy godna śmierć? Czy śmierć może być dobra albo zła? Czy wszystko przemija? Jeśli tak, lub nie to dlaczego? Co to znaczy żyć, a co przemijać?

W miłej atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, uczestnicy postarają się odpowiedzieć na nurtujące ich pytania związane z tematem spotkania. Warsztat prowadzi Joanna Imienowska z pracowni filozoficznej Eureka.

Warsztaty dla rodziców: „Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci”

Warsztaty mają na celu przygotowanie dorosłych do poruszania z dziećmi tematu śmierci w sposób otwarty i bez lęku. W sytuacji śmierci bliskiej osoby dorosły boryka się ze swoimi przeżyciami, koncentrując się nierzadko na własnej reakcji i na sprawach organizacyjnych. Dziecko bywa wtedy zostawione samo sobie, bez uwagi i emocjonalnej opieki. Dorosły przeżywający śmierć osoby bliskiej jest opiekunem dziecka, odpowiada za udzielenie mu informacji i wsparcia. Takiej roli towarzyszy jednak lęk o to, co powiedzieć dziecku, jak zmierzyć się z jego emocjami i jak samemu przetrwać ten trudny czas.
Podczas warsztatu zastanowimy się nad naszą - dorosłych - reakcją na śmierć. Przyjrzymy się swoim emocjom i zachowaniu oraz stojącym za nim motywom. Dziecko oswoi śmierć, jeśli podzielimy się z nim naszymi emocjami i pozwolimy mu zadawać pytania. Sytuacja śmierci kogoś bliskiego może być szansą na bycie razem i wzmacnianie rodzinnych więzi.

Zajęcia poprowadzi Joanna Kantor-Martynuska – psycholog, zajmuje się terapią holistyczną. Prowadzi gabinet Miarka Zdrowia

 

Radio Wawa_czarn_biale_v2
british_council_logo_bw
ewejsciowkilogojpg
eBilet_logo_b-w
rsm-logo
tiketto_logo4
Previous Next