Idea
Teatr Rampa na Targówku współtworzy i odkrywa miejską i popkulturową tożsamość stolicy. W centrum uwagi naszej instytucji sytuuje się widz. Chcemy, aby uczestniczki i uczestnicy sztuki i kultury, widzowie Teatru Rampa w każdym wieku, będąc na naszych spektaklach czy odwiedzając Teatr, spotykali się z twórcami naszych wydarzeń i czerpali teatralną inspirację do własnych przeżyć, działań twórczych i korzyści edukacyjnych.
Edukacja teatralna Teatru Rampa to spotkania oparte metodycznie na trzech filarach:
• tożsamości – badanej i doświadczanej przez uczestników i uczestniczki za pośrednictwem sztuki widowisk oraz świadomego obcowania z kulturą miejską
• empatii – pozwalającej dostrzec rozpoznania tożsamościowe uczestników i uczestniczek w sieci relacji w swoim zmieniającym się otoczeniu
• witalności – stymulowanej poprzez zabawę, przekształcającej formę w sposób adekwatny do wieku i indywidualnych potrzeb uczestniczek i uczestników działania teatralnego
WARSZTATY PO SPEKTAKLACH
Dla wykonania zadań edukacyjnych, a także dla radości i fascynacji naszych widzów, którzy często przyjeżdżają na spektakle autokarami spoza Warszawy, przygotowaliśmy warsztaty i lekcje teatralne, które polecamy do realizacji po obejrzanym spektaklu. Jednoczesny spektakl i warsztat teatralny są dla publiczności znakomitym dopełnieniem dnia teatralnej przygody i edukacji. Pozwalają uczestnikom pozostać przez następną godzinę w zaczarowanym świecie teatru i co sprawia niezwykłą, ogromną frajdę – poznać aktorów, twórców spektaklu, zaplecze teatru oraz sprawdzić siebie w zabawach i etiudach scenicznych. Uczestnicy przekraczają niewidzialną barierę dzielącą scenę i widownię. Doświadczają swojej obecności na scenie.
Informacje o zasadach przeprowadzenia warsztatu i lekcji teatralnej
Warsztaty edukacyjne przeprowadzane są po obejrzanym spektaklu i korespondują tematycznie z jego treścią. Lekcja teatralna może odbyć się w dowolnym, ustalonym terminie i nie odnosi się do tytułu spektaklu. Oba działania edukacyjne realizują oprowadzanie po teatrze, przekazują informacje teatrologiczne oraz realizują zabawy i zadania sceniczne. Czas trwania spotkania do 1,5 godziny. Ze względu na działania zespołowe grupa uczestników nie powinna przekraczać 25 osób plus dwoje opiekunów. Jeżeli grupa lub klasa liczy powyżej 25 osób należy wykupić dwa bilety warsztatowe. Wtedy zajęcia obu grup prowadzone są równolegle, a po ich zakończeniu grupy mogą się ponownie połączyć i udać np. do wspólnego autokaru.
Każde działanie edukacyjne: warsztat lub lekcję należy ustalić w bezpośrednim, telefonicznym i mailowym porozumieniu z kasą Teatru i koordynatorem działań edukacyjnych (zapisy). Rozmowa pozwoli doprecyzować termin i konieczne szczegóły, np. takie jak dostępność przestrzeni scen i sal teatralnych, wiek uczestników i ustalone do ich percepcji potrzeby edukacyjne.
Koszt jednego biletu warsztatowego lub lekcji teatralnej wynosi 350 zł.
Jego zakupu należy dokonać w kasie Teatru. Bilet należy wykupić co najmniej na 7 dni przed datą jego realizacji. Tylko w sytuacjach usprawiedliwionych można wykupić bilet w dniu działania edukacyjnego.
TYTUŁY WARSZTATÓW
Rozweselacz
Warsztaty po spektaklu „Kto z was chciałby rozweselić pechowego Nosorożca?”
Po spektaklu uczestnicy warsztatu pozostają na widowni. Następnie w obecności aktora prowadzącego warsztat poznają zasady funkcjonowania sceny, kulis i pracy aktora. W formule zabaw ruchowych i etiud scenicznych prowadzone są rozmowy o obejrzanym spektaklu, sposobach jego tworzenia, emocjach i marzeniach jego bohaterów oraz o emocjach i marzeniach samych uczestników warsztatu. Poznamy pozytywne aspekty działania w grupie i słowa takie jak: empatia, współpraca, różnorodność. Czy samotność jest dobrym sposobem na codzienne życie? Czy w działaniu indywidualnym lub zespołowym można znaleźć antidotum na samotność? Do kogo się najczęściej uśmiechamy? Do siebie czy do innych? Każdy z uczestników warsztatu okazuje się być dobrym aktorem Rozweselaczem.
Dla kogo: grupa wiekowa: 4-8 lat.
Czas trwania: 1 godzina
Gry i zabawy w dorosłość
Warsztaty po spektaklu „Dzień dziecka”
Warsztat rozpoczyna się oprowadzaniem po teatrze. Uczestnicy poznają dużą Scenę Widowiskową, Scenę Kameralną i Eksperymentalną, a także garderoby, działy techniczne i pracownię charakteryzacji. Wszędzie tam są zabiegani pracownicy teatru, których można utożsamić z zapracowanym panem Dyrektorem Jankiem, bohaterem „Dnia dziecka”. Czy sami uczestnicy warsztatu potrafią w etiudach scenicznych, w doświadczaniu scenicznej akcji ukazać sytuacje, które są nieoczekiwane, niezwykłe, zaskakujące i pełne wrażliwej emocji? Uczestnicy stają się na przemian aktorami i publicznością. Sami tworzą akcję sceniczną. Podczas zabawy scenicznej omówimy terminy takie jak: dojrzałość, potrzeba i zachcianka. Czy w teatrze można rozmawiać o tym, o czym się na co dzień nie rozmawia? Czy teatr może odsłaniać światy, których nie dostrzegamy? Częścią warsztatów jest poznanie fragmentów Konwencji Praw Dziecka. Warsztat prowadzony jest przez Pana Janka, aktora „Dnia dziecka”, który przed chwilą był na scenie, i który poprowadzi uczestników po tajemnicach teatralnych inspiracji.
Dla kogo: warsztat dla każdej grupy wiekowej
Czas trwania: 1 godzina
Którędy do Fantazjany?
Warsztaty po spektaklu „Niekończąca się historia”
Jakie tajemnice kryją kulisy teatru? Co się znajduje za kurtyną? Co to jest sznurownia, kieszeń sceny i komin sceniczny? Gdzie mieszkają dekoracje i reflektory? Dlaczego Bastian mógł urzeczywistnić swoje marzenia na scenie Teatru Rampa? Podczas oprowadzania po teatrze poznajemy teatr od kulis, aby w etiudach aktorskich móc odpowiedzieć także na pytanie: jaką tajemnicę można odkryć w starych murach szkoły? Czy korytarze i ciemne, szkolne zakamarki mogą stać się twórczą przestrzenią? Jakie wizje się w nich ukrywają? Czy możemy odkryć możliwość artystycznej kreacji tych przestrzeni? Kto to jest reżyser i jakie ma zadanie? Zawarte w spektaklu połączenie porządków baśniowej opowieści i ulic Targówka stają się pomostem twórczego porozumienia magii teatru i codzienności uczestników warsztatów. W podróż do dziecięcej wyobraźni wyruszamy natychmiast po spektaklu. Dla realizacji swojej wizji każdy zostanie i reżyserem i aktorem. Jako reżyser będzie zatrudniał swoje koleżanki, kolegów, a nawet aktora Teatru Rampa, który będzie czuwał nad radością teatralnej zabawy i prac warsztatowych. W etiudach aktorskich i grach teatralnych odpowiemy na pytanie jak można urzeczywistnić własne, niepowtarzalne, twórcze pomysły. Zrozumiemy, że każdy jest wrażliwy i że każdy ma piękną, nieograniczoną wyobraźnię.
Dla kogo: grupa wiekowa: klasy IV-VI
Czas trwania: 1 godzina
Lekcje teatralne – niezależne od spektakli działania edukacyjne
Rampa Travel – oprowadzanie po teatrze
Rampa – wiekowa, szlachetna królowa musicalu. Warszawski zabytek wyrastający w środku blokowiska widział już więcej niż oczy ucznia utkwione w szklanym ekranie komputera. Podczas zwiedzania teatru uczestnicy poznają zasady funkcjonowania teatru, dużą Scenę Widowiskową, Scenę Kameralną, Scenę Eksperymentalną, foyer, garderoby, działy techniczne i pracownię charakteryzacji. Fakty, legendy, anegdoty i całkowicie zmyślone historie zdradzi naszym gościom jeden z aktorów naszego zespołu.
Dla kogo: narracja dostosowana do każdej grupy wiekowej
Czas trwania: 1 godzina
Zrób sobie teatr
Zmienia się i wciela, ciągle przeobraża. Czy to scena? Czy to światło? Czy muzyka? Może aktor? Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym dla aktora jest postać, a czym rola. Na przykładach muzycznych fragmentów poznają funkcję muzyki w teatrze i jej wymiar emocjonalny. Omówione zostaną kostiumy i funkcjonalność rekwizytów. Zajęcia składają się z ciągu zabaw i etiud teatralnych, które przybliżają zawód aktora oraz uzmysławiają z jakich elementów składa się spektakl i jaką pracę trzeba włożyć w układanie i powtarzanie wykonywanych zadań aktorskich. Podczas spotkania grupa inscenizuje stworzone przez siebie krótkie przedstawienie teatralne. Celem zabawy w teatr jest uświadomienie możliwości twórczych każdego uczestnika teatralnej lekcji i budowania teatralnej opowieści z jej segmentów zadań.
Dla kogo: zabawy dostosowane do każdej grupy wiekowej
Czas trwania: 1 godzina
„Czego nie widać w teatrze” – autorska lekcja aktora Roberta Tondery
Doświadczony aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, poeta, animator kultury z przygotowaniem pedagogicznym realizuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi warsztat dosłownie uzmysławiający, jakie reguły rządzą teatrem oraz kim są ludzie odgrywające różnorodne – nieaktorskie – role w spektaklach teatralnych. W trakcie rozmaitych zabaw teatralnych, improwizacji i swobodnych rozmów uczniowie przekonują się w działaniu jak skomplikowanym organizmem jest teatr.
Dla kogo: zabawy dostosowane do każdej grupy wiekowej
Czas trwania: 1 godzina
„Nie bój się sceny” – autorska lekcja teatralna aktora Macieja Gąsiorka
Aktor z doświadczeniem scenicznym, dubbingowym, estradowym, filmowym i telewizyjnym. Przez 14 lat występował w programie telewizyjnym dla dzieci „Budzik” TVP1 gdzie grał postać Krasnoludka Piksela. Przez 10 sezonów realizował działania edukacyjne w świecie teatru i muzyki klasycznej jako scenarzysta i konferansjer symfonicznych koncertów filmowych Dziecięcych Ogrodów Muzycznych na Zamku Królewskim w Warszawie. W lekcji teatralnej opowiada uczestnikom o początkach i rozwoju sztuki teatru, oprowadza po scenach i teatralnych zakamarkach. Uzmysławia różnicę pomiędzy sceną widowiskową, a sceną kameralną czy sceną, a estradą. Na scenie, w etiudach aktorskich, każdy staje się na chwilę i aktorem i reżyserem, aby zrozumieć, że aktor na scenie nie jest sam i wspólnie z innymi tworzy teatralną akcję. Jedyne czego może się bać to swojego nieprzygotowania. Uczestnicy uświadamiają sobie czym jest budowane roli.
Dla kogo: lekcja dla każdej grupy wiekowej
Czas trwania: 1 godzina