Wokalistka, kompozytorka, producentka, multiinstrumentalistka i autorka tekstów. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec. W 2016 r., dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, zadebiutowała z autorską piosenką Skrzydła na 53.KFPP w Opolu. Jesienią 2018 r. została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki autorski album – „Marta Zalewska. Utwór No Worries”, pochodzący z tego albumu, stał się flagowym singlem promującym audioserial „Czarne Źródło” wydany przez Audiotekę w 2019 r. Jest laureatką konkursu „Męskie Granie Young”, dzięki któremu wystąpiła na 10-tej, jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 r. razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii – Live At Heart w Szwecji. Decyzją kanadyjskiego jury, Marta Zalewska wraz z zespołem zakwalifikowała się jako jedna z 10 artystów reprezentujących Polskę na Canadian Music Week 2020.
Jest kompozytorką i producentką muzyczną audiomusicalu „Jestem kim chcesz” powstałego we współpracy Audioteki i Teatru Roma oraz audioserialu muzycznego „Ostatni List” wydanego przez Audiotekę. Wspólnie z Krzysztofem Pacanem napisała muzykę do spektaklu Muzeum Powstania Warszawskiego „Ostatnia Syrena” w reżyserii Michała Walczaka. Jest kompozytorką i producentką muzyczną ścieżki dźwiękowej do filmu muzycznego „Miasto zarazy” w reżyserii Michała Walczaka oraz muzyki do spektaklu Teatru Studyjnego w Łodzi w reżyserii Marcina Wierzchowskiego „To się nie może u nas wydarzyć”. Marta Zalewska jest również kompozytorką muzyki do spektakli „Circus Kafka” (Teatr Żydowski w Warszawie) i „Tańczący z gwiazdami” (Teatr Powszechny w Łodzi). W sierpniu 2021 r. objęła kierownictwo muzyczne nad jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia wydania jedynej płyty długogrającej zespołu Dżamble – „Wołanie o słońce nad światem”. Wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem Marta Zalewska Orchestra, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, przypomniała utwory legendarnej grupy w swoich autorskich aranżacjach, śpiewając i grając na gitarze basowej. Prowadzi także vloga Zapomniane Polskie Piosenki na YouTube, w którym prezentuje wartościową polską – a nieco zapomnianą – muzykę minionych dekad. Artystka przygotowuje obecnie drugą autorską płytę. Współpracowała jako muzyk sesyjny między innymi z Kayah, Julią Pietruchą, Melą Koteluk czy Krystyną Prońko, zespołami muzyki dawnej Ars Nova i Canor Anticus.
Z Teatrem Rampa związana od jesieni 2021 r. Skomponowała muzykę do spektaklu „Grand Musical Hotel” (premiera 12.2021 r.). Od stycznia 2022 r. kierowniczka muzyczna Teatru Rampa.