W nowym cyklu rozmów „Światła Rampy” spotkanie poświęcone nowej komedii poprowadzi Aleksandra Markowska – improwizatorka, komiczka, wokalistka, współtwórczyni pierwszej w Polsce grupy grającej spektakl improwizowany w formie musicalu. Spotkanie po premierze „Testamentu Dziadersa” w dniu 3 lutego 2022 roku z udziałem publiczności na Scenie Kameralnej (około godziny 20:30), transmitowane również na Facebooku Rampy.
Jej gościnie i goście to:
Zespół realizujący “Testament Dziadersa” w składzie:
Mateusz Płocha
Piotr Furman
Brygida Turowska
Bartłomiej Magdziarz
Daniel Zawadzki
Marta Podobas
Małgorzata Duda-Kozera
a także:
Agnieszka Matan – komiczka, scenarzystka
Joanna Pawluśkiewicz – scenarzystka, improwizatorka, aktywistka
Spotkanie na żywo z udziałem publiczności na Scenie Kameralnej Teatru Rampa (po spektaklu w dniu 3 lutego 2022, około godziny 20:30) transmitowane będzie również na kanałach Facebook i YouTube Teatru Rampa.
“Testament Dziadersa” to spektakl, który zrodził się z improwizacji. Najpierw Mateusz Płocha pojawił się w Teatrze Rampa na Targówku, żeby rozgrzać warsztatowo zespół aktorski w technikach zwinnych, przenikliwych, reakcyjnych, interaktywnych. Drugim krokiem tej współpracy było wystawienie wielkiej improwizacji (niemal całego zespołu aktorskiego) z okazji Święta Zmarłych. Dziady okazały się bardziej Impro Horror House, niż romantycznym uniesieniem. Idąc za tym przeanalizowaliśmy bieżące trendy rozrywki. Oddając się sporom na temat wyższości wampirów nad zombi, zdecydowaliśmy się na pogłębioną analizę kognitywną. Poszukując równie dwoistej figury, balansującej na granicy życia i śmierci toczyliśmy wiele debat. Kolejne odczyty tekstów kultury nakierowały nas na semantyczne redefinicje upiora. Naturalnym kierunkiem dalszej, równie dynamicznej współpracy teatru i Płochy, było zbudowanie repertuarowego spektaklu. I tak oto zespół pracujący pod kierownictwem improwizatora stworzył “Testament Dziadersa”.
Purystyczne skecze rodziły się podczas eksperymentów, poszukiwań i ciągłych konfrontacji artystów. W procesie oddanym poszukiwaniu przenikliwej prawdy, powstała zabawna, pełna inteligentnych skrótów fabuła gruntująca stereotypy pokoleniowe. Gratka dla socjologów i studentów, stażystów w internetowych dziennikach opinii.
I Ty widzko, i Ty widzu znajdziesz tutaj coś “swojego”.
Przyjdź na premierę. Przyjdź na spotkanie. Towarzysz Aleksandrze Markowskiej w odkrywaniu oświecenia, którego doświadczyli artyści, sprawdzając z czego można się śmiać w świecie, w którym ciągle trwa pandemia.