Tu narodził się warszawski musical!
Teatr Rampa na Targówku ma siedzibę w prawobrzeżnej Warszawie. Jest teatrem muzycznym prezentującym autorskie spektakle musicalowe, komediowe oraz familijne.
Tworzymy repertuar oparty na oryginalnych scenariuszach i adaptacjach. Ich twórcy inspirują się zespołem aktorskim Rampy oraz współczesnymi kontekstami kultury. Łączymy nowatorskie pomysły z tradycją – odwołujemy się do historii pierwszych warszawskich musicali oraz spektakli muzycznych, których prekursorem w latach 80. XX wieku był Andrzej Strzelecki, wieloletni dyrektor teatru.
Laboratorium przyszłości
W ramach Laboratorium Warszawskiego Musicalu tworzymy autorski program komediowo-musicalowy, który kreuje nową, miejską muzykoterapię. Ma ona nie tylko bawić i koić, lecz także pobudzać do myślenia.
MIASTOTERAPIA drogą do nowej wspólnoty
W czasach permanentnych kryzysów i coraz to nowych zagrożeń globalnych, potrzebujemy miastoterapii: odnalezienia poczucia bezpieczeństwa w lokalności. Misją Teatru Rampa jest więc wzmacnianie tożsamości lokalnych dzięki rozwojowi mitów oraz legend miejskich – znanych od lat albo tworzonych tu i teraz. Narrację tę spaja muzyka, a katalizatorem są skecz, dialog, scena lub sekwencja musicalowa. W ten sposób przenosimy fantazję do realnego świata dzielnicy i miasta. Terapeutyzujemy i scalamy wspólnotę za pomocą uniwersalnego sensu wyciąganego z bieżących, pozornie przypadkowych wydarzeń.
Miejsce i przestrzeń
Teatr prowadzi swoją działalność w zabytkowym i monumentalnym budynku z lat 50. XX wieku, w którym przez dwie pierwsze dekady działał Dzielnicowy Dom Kultury. Odwołujemy się do historii w bieżących projektach takich jak Otwarta Rampa (warsztaty teatralne dla amatorów). Teatr integruje się ze społecznością lokalną i wchodzi w dialog z pamięcią zbiorową dzielnicy. Lokalizacja i infrastruktura, którą dysponujemy, dają nam możliwość realizowania zarówno różnorodnych projektów scenicznych (4 różnej wielkości sceny), jak i działań w przestrzeni publicznej.
Nowe centrum rozrywki
Teatr Rampa jest kulturalnym centrum Targówka i całej prawobrzeżnej Warszawy. To teatr świadomie ex-centryczny, „pałac wśród bloków”. Z pozycji dystansu do centrum bada i przetwarza mity, legendy historii Warszawy, które, mieszając się z uniwersalnymi mitami polskiej i światowej popkultury, tworzą opowieść o nowoczesnym mieście.
Teatr Rampa chce być liderem warszawskiej kultury popularnej, karnawałowym centrum stolicy!
RAMPA MIĘDZYPOKOLENIOWA
Rampa zajmuje szczególne miejsce w sercach widzów jako teatr ich dzieciństwa i młodości. Wielu dojrzałych warszawiaków, mieszkańców Mazowsza oraz dalszych rejonów Polski łączy z Rampą niezwykła więź. Kibicowaniu premierom dzisiejszym towarzyszy żywa pamięć o wybitnych przedstawieniach z przeszłości. Pamięć, w której równie ważny jak spektakle jest klimat Rampy – ekscentrycznego pałacu kultury, położonego wśród bloków Targówka. Dzielnicy zawieszonej między centrum a przedmieściami, przeszłością a przyszłością, stolicą szklanych wieżowców i robotniczych blokowisk, połączonych od niedawna metrem. Projektując repertuar współczesnej Rampy chcemy podkreślić rolę teatru na Targówku jako pomostu między pokoleniami, częściami Warszawy i różnorodnymi oczekiwaniami widzów. Nie powielając repertuaru teatrów lewobrzeżnych – będziemy szukać prawobrzeżnej alternatywy otwierając się na to, co wypiera „centrum”: cyrk, improwizację, nowoczesną farsę i komedię muzyczną, klaunadę czy szeroko rozumiany teatr ludowy, który połączy fanów rozrywki oraz krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. W czasie kryzysu potrzebujemy pomostu-rampy do świata wyobraźni, niezbędnej, by zmierzyć się z rzeczywistością, ale także od niej odpocząć. Teatr od Szekspira jest artystycznym biurem podróży, które oddalając nas od świata realnego – pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość. Uzależnieni od ekranów i zalewani newsami, które coraz trudniej odróżnić od seriali Netflixa musimy odzyskać realność w kontaktach międzyludzkich, zapośredniczonych przez media elektroniczne, które dzielą nas na pokolenia, frakcje polityczne i światopoglądowe.
Jak odzyskać wiarę w magię teatru, który skleja lokalne wspólnoty w czasie dziejowych zawirowań? Andrzej Strzelecki w czasie transformacji uczynił z Rampy scenę opowiadającą o zachodnich marzeniach – polskich musicalach, komediach i widowiskach telewizyjnych. O czym marzymy dzisiaj? A może znaczenia naszych snów są niejasne i musimy je dopiero odkryć? Wszystkich tłumaczy snów, poszukiwaczy przyszłości, podróżników do światów wyobrażonych, dużych i małych widzów Teatru na Targówku zapraszamy do udziału w wyprawie po nadwątloną przez kryzysy wiarę w człowieka. Przyjeżdżajcie do pałacu wśród bloków i dajcie się porwać na drugą stronę Rampy.
Michał Walczak
dyrektor