Podsumowujemy obfity sezon, w którym zrealizowaliśmy w Rampie aż 7 nowych tytułów. Część z nich powstało w ramach partnerstw i koprodukcji – współpracowaliśmy z instytucjami, fundacjami, teatrami niezależnymi.
Na początku września przeformatowaliśmy profil naszej najmniejszej sceny na Klub Tragediowy, gdzie powstał spektakl „Niepokój nauczycielski” w reżyserii Michała Walczaka – w rolę ekscentrycznej dyrektorki i pedagożki Marzeny Świrskiej-Wnerwińskiej wcieliła się Agnieszka Makowska.
Na Dużej Scenie Michał Walczak wyreżyserował „Grand Musical Hotel” z udziałem niemal całego zespołu aktorskiego Rampy, a na Scenie Kameralnej zaproponowaliśmy komediowy „Testament Dziadersa” zrealizowany przez Mateusza Płochę.
Zaprosiliśmy Was też na baśniową „Niekończącą się historię” – inscenizację kultowej międzypokoleniowej powieści Endego przygotowała m.in. Magdalna Miklasz (reżyseria) i Maciej Podstawny (adaptacja).
Dzięki współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie do repertuaru Rampy trafił muzyczny spektakl „Przybysz” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka – studencki dyplom zadomowił się na Targówku zdobywając kolejne świetne recenzje, a w kontekście dramatu wojny w Ukrainie jego uniwersalne sensy nabrały jeszcze większej mocy.
W ramach Festiwalu Nowe Epifanie, w Rampie powstał spektakl „Umiłowane” w reżyserii Michała Zdunika, a w ramach koprodukcji z Teatrem Młyn – prapremiera „Osiemnastki” Natalii Fijewskiej- Zdanowskiej.
Ponadto, Fundacja Analog Collective zrealizowała na naszej Scenie Eksperymentalnej swój premierowy spektakl „Wykluczeńcy”, który otrzymał Nagrodę Młodego Jury Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie. Do repertuaru Teatru włączyliśmy też muzyczny stand-up „Gloria Amore Victis” duetu Dziewczyny i Chłopaki. Ale bez Chłopaków, wyróżniony w nurcie OFF na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Równolegle do przygotowywanych na scenach Teatru inscenizacji otwieramy Rampę na nowe projekty i przedsięwzięcia. Jednym z nich jest cykl „Muzyka Miasta” zainicjowany przez naszą kierowniczkę muzyczną Martę Zalewską (pierwszym wydarzeniem w tym formacie był koncert zespołu Chłopcy kontra Basia), a także działania z obszaru improwizacji realizowane przez dramaturga Rampy Mateusza Płochę, który wraz z zespołem aktorskim przygotował pokaz „Impro Horror House”.
Z aktorkami i aktorami Teatru Marta Zalewska i Mateusz Płocha realizowali też przez kilka miesięcy warsztaty songwritingowe i warsztaty impro.
Od początku sezonu aktywnie działamy w obszarze edukacji. Teatr włączył się w organizację kolejnych odsłon cyrkowej Akademii Magii i Ściemy, w Rampie regularnie spotyka się Dojrzały Dyskusyjny Klub Teatralny, znacząco rozbudowaliśmy ofertę edukacyjną dla różnych grup wiekowych oferując tematyczne warsztaty i lekcje teatralne.
Uruchomiliśmy też format spotkań z widzami Światła Rampy, rozwijamy działalność teatralnej kawiarni Cafe Rampa (gdzie na Dzień Dziecka zagraliśmy minikoncert „Niekończące się piosenki”), kontynuujemy projekt rewitalizacyjny „Otwarta Rampa”.
Czerpiemy z oryginalności i potencjału Targówka, zacieśniamy relacje sąsiedzkie i z placówkami oświatowymi, aktywnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi. Współpraca ta miała duże znaczenie w ramach działań społecznych i pomocowych po wybuchu wojny w Ukrainie.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, kilku podmiotów NGO i współpracujących instytucji w Teatrze działał punkt opieki dla ukraińskich dzieci, prowadzimy warsztaty nauki języka polskiego i spotkania kręgowe ukraińskich uchodźczyń. Realizujemy również projekt „Scena polsko-ukraińska” z udziałem artystek z Ukrainy. Efekty ich prac zobaczymy w nowym sezonie, a tymczasem nie zwalniamy tempa także podczas wakacji: prowadzimy działania warsztatowe i edukacyjne m.in. w ramach „Lata w Teatrze”, letniej edycji Akademii Magii i Ściemy czy projektu „Kreatywne Pracownie. Podróż Legendy” realizowanego z międzynarodową grupą artystów skupionych w kolektywie „Yellow Field Blue Sky”.
Obok rozwijania oferty programowej i repertuarowej oraz zapraszania do Rampy nowych inicjatyw i grup odbiorców ulepszamy formy i narzędzia komunikacji z widzami. Wprowadziliśmy nowy system sprzedaży, nową stronę internetową, zmieniamy identyfikację wizualną i wydajemy gazetkę „Rampa Travel” – przewodnik po naszym repertuarze i realizowanych przedsięwzięciach.
Dziękujemy widzkom i widzom za ostatnie, wspólne miesiące w Rampie i już teraz zachęcamy do planowania teatralnych podróży w kolejnym sezonie.Do 16 sierpnia oferujemy tańsze „Bilety wakacyjne” na wybrane spektakle wrześniowe, a wkrótce zapowiemy planowane na jesień nowości.
Zapraszamy na Targówek – tylko 12 minut metrem od Centrum.