1 i 2 listopada to czas, gdy wspominamy naszych bliskich zmarłych. My w tym roku pożegnaliśmy dwójkę wspaniałych artystów: Teresę Kurpias-Grabowską – dyrektorkę Dziecięco-Młodzieżowego Teatru Tintilo, reżysera jego wszystkich spektakli, oddanego dzieciom pedagoga oraz Andrzeja Strzeleckiego – twórcę nowej formuły naszego teatru, a w latach 1987-1997 jego dyrektora naczelnego i artystycznego. W październiku po długiej chorobie odszedł od nas także Zbigniew Roman – wieloletni pracownik techniczny, perfekcyjny rekwizytor, który z zaangażowaniem czuwał zza kulis nad przebiegiem przedstawień. Wszyscy pozostaną w naszej pamięci na zawsze.
Była autorką i reżyserem scenicznych adaptacji popularnych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Mały Książę”, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, „Poskromienie złośnicy”, „Księżniczka Sara” na motywach „Małej Księżniczki”, „Obcy”, „Wigilijna Opowieść”, „Zaczarowani” na motywach baśni „Dzikie Łabędzie”, „Książę czy żebrak”, „Oto Oliver Twist”, które były wystawiane przez Teatr TINTILO w Teatrze Rampa, ciesząc się ogromną popularnością młodej publiczności.
Dla Teatru Muzycznego TINTILO wyreżyserowała szereg innych autorskich musicali prezentowanych na deskach teatrów warszawskich: Teatru Polskiego – Ekorewia „Kolorowa Łza”, Teatru Muzycznego Roma – „Przyszła fala, świat oszalał”, Teatru Nowego – „Daj mi znak”, „Zwierzanie”, Podróż”. Autorka tekstów kilkaset piosenek do swoich spektakli muzycznych. Zasiadała w jury wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich i przeglądów teatralnych dla dzieci i młodzieży. W 2016 r. za całokształt pracy artystycznej została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.
ANDRZEJ STRZELECKI
Aktor, reżyser teatralny, satyryk. Twórca nowej formuły Teatru Rampa. Zagrał między innymi w: „Przepraszam, czy tu biją?”, „Kuchnia Polska”. Na koncie reżyserskim ma m.in. takie tytuły jak: „Kobiety i myszy”, „Złote interesy”. Aktorstwo nigdy mu nie wystarczało. W 1978 ukończył reżyserię na PWST. Autor kilku oryginalnych sztuk, które z sukcesami przeszły przez sceny polskie i zagraniczne. Jako wykładowca PWST w 1986 przygotował z Januszem Józefowiczem musical „Złe zachowanie” – spektakl dyplomowy, który olśnił Warszawę. Na scenie Teatru na Targówku, którego został dyrektorem, realizował własną wizję sceny muzyczno-rozrywkowej. Na jego wniosek w 1988 roku teatr zyskał nową nazwę – Teatr Rampa, którym Strzelecki kierował do 1997r. Tu stworzył wiele kameralnych widowisk stawiających na piosenkę aktorską, nawiązania i stylizacje oraz inteligentny humor. Swoim talentem reżyserskim i wspaniałą osobowością ukierunkował wielu naszych aktorów, pozostając dla nich na zawsze najważniejszym reżyserem, mentorem i przyjacielem. Obecny w teatrze, na estradzie i w telewizji, autor wieczorów satyrycznych na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Popularność przyniosła mu rola doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego w serialu „Klan”.
ZBIGNIEW ROMAN
Wieloletni pracownik działu technicznego Teatru Rampa, znakomity, sumienny rekwizytor, który przez kilkanaście lat czuwał nad atrybutami scenografii większości spektakli. Dzięki jego rzetelnej pracy aktorzy mogli być spokojni o umiejscowienie i stan rekwizytów, a reżyserzy o dbałość o najdrobnieksze szczegóły. Cały zespół teatru wspomina go jako człowieka skromnego, cichego oraz zawsze życzliwego i pomocnego kolegę.