„Wola zginęła” – wystawa fotografii autorskich Michała Bojary
70 prac fotograficznych: fotografia plastyczna, analogowa, wielkoformatowa
Galeria Sztuki Rampa przy Teatrze Rampa na Targówku, Warszawa
Wernisaż wystawy: 4 sierpnia 2018 r., godz. 17:00
Wystawa otwarta dla zwiedzających: 4-23 września 2018 r.
„Wola zginęła”
Rzeź Woli była bezpośrednią implikacją wydanego w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy oraz wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W masowych mordach, których apogeum przypadło na dni 5–7 sierpnia 1944, zabito – według szacunków historyków – od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.
Projekt ma być upamiętnieniem tego ważnego dla historii Warszawy, a w szczególności dla dzielnicy Wola, wydarzenia. Chociaż ponad 70 lat po Powstaniu Warszawskim Wola wygląda całkowicie inaczej, pozostały miejsca pamiętające wydarzenia tamtego okresu oraz miejsca w pamięci ich świadków.
Michał Bojara – urodzony w Warszawie artysta multidyscyplinarny zajmuje się fotografią, malarstwem rysunkiem i działaniami video. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Poznaniu. Swoje prace pokazywał na ponad 60 wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Galerii Władysława Hasiora, Starej Galerii ZPAF. Stypendysta MKiDN i Miasta Stołecznego Warszawy. Mieszka i pracuje na warszawskiej Woli.
Wystawa dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura-Interwencje 2018”